Güncel Konular

Piyasalar bu hafta enflasyon verisi ile Merkez’in kararına bekliyor.

Bu hafta yurtiçinde şubat ayı enflasyon rakamları, TCMB’nin faiz kararı, şubat ayı dış ticaret istatistikleri ve merkezi yönetim bütçe gerçekleşmeleri açıklanacak. Yurtdışında ise Euro Bölgesi’nin dördüncü çeyrek büyüme rakamları, Çin ve ABD Dış Ticaret Dengesi, Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı ve sonrasında Mario Draghi’nin yapacağı basın toplantısı piyasaların odağında olacak.

Piyasaların gözü bu hafta şubat ayı enflasyon rakamları ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası‘nın (TCMB) çarşamba günü yapacağı yılın ikinci faiz toplantısından çıkacak kararını bekliyor. Şubat ayı dış ticaret istatistikleri ve merkezi yönetim bütçe gerçekleşmeleri de dikkatle izlenecek. Yurtdışında ise ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmeleri ve İngiltere Başbakanı Theresa May’in 12 Mart’a kadar İngiltere parlamentosuna oylama için sunacağı Brexit anlaşmasıyla ilgili gelişmeler takip edilecek. ABD-Çin görüsmelerinde, ABD’nin anlamaya varılmazsa gümrük vergilerini artırmak için belirlediği 1 Mart tarihi ötelenmişti.

 İşte 4-8 Mart haftasında öne çıkacak gelişmeler:

4 MART PAZARTESİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) saat 10:00’da şubat ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak. Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ocak ayında aylık yüzde 1.06 ve yıllık yüzde 20.35 seviyesinde gerçekleşti.

Enflasyon ocak ayında yüzde 20.35 oldu

Dış ticaret istatistikleri açıklanacak

Ticaret Bakanlığı saat 11:00’de Özel Ticaret Sistemi (ÖTS) ve Genel Ticaret Sistemi’ne (GTS) göre şubat ayı dış ticaret istatistiklerini açıklayacak.

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2019 yılı Ocak ayında, 2018 yılının aynı ayına göre yüzde 5.9 artarak 13 milyar 170 milyon dolar, ithalat yüzde 27.2 azalarak 15 milyar 673 milyon dolar oldu.

Genel ticaret sistemine göre ihracat 2019 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6.3 artarak 13 milyar 906 milyon dolar oldu. Ocak ayında ithalat ise yüzde 27.1 azalarak 16 milyar 166 milyon dolar olarak gerçekleşti. Söz konusu ayda ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 86 oldu.

5 MART SALI

Asya, Avrupa ve ABD’de hizmetler sektörünü yansıtan şubat ayı Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri ilan edilecek.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) TSİ 12.30’da Finansal Politika Komitesi toplantısının sonuçlarını duyuracak.

6 MART ÇARŞAMBA

TCMB’den yılın ikinci faiz toplantısı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) saat 14:00’te yılın ikinci faiz kararını duyuracak. Faizde değişiklik beklenmiyor. Para Politikası Kurulu ocak ayında faizleri yüzde 24 seviyesinde sabit bırakmış, sıkı duruş ile ilgili önemli cümlelerin korunduğu açıklamada, önümüzdeki dönemde gevşemeye dair herhangi bir sinyal verilmemişti. Bu da mart ayında yapılacak yılın ikinci faiz toplantısında faizin indirilmesi ihtimalini zayıflattığı yönünde yorumlanmıştı.Ancak seçiminde olacağını düşünürsek ufak bir hareket yapabilir. Amerika’yla s-400 olayımızda unutulmamalı tabi.

  • MERKEZ BANKASI FAİZ KARARINI AÇIKLADI

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) saat 13:00’te ‘Ekonomik Görünüm Raporu’nu açıklayacak.

 ABD’de Türkiye saati ile 16.15’te şubat ayı ADP özel sektör istihdam verisi açıklanacak. Beklentiler 185 bin kişi artış yönünde.


7 MART PERŞEMBE

Saat 17:00’de şubat ayı Hazine nakit bütçe verileri açıklanacak. Ocak ayında Hazine’nin nakit dengesi 2.5 milyar TL, faizdışı denge 9 milyar TL fazla vermişti. TCMB’nin 33.7 milyar TL’lik kâr transferi performansta etkili olmuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı